Fôrbåt-kontrakter dro ned
To fôrbåter som Fiskerstrand Verft leverte i fjor er grunnen til at lønnsomheten falt for verftskonsernet.
"Resultatet fra nybyggaktiveten ble langt svakere enn forventet", heter det i årsberetningen til Fiskerstrand Holding.
Konsernet, som omfatter nybygg- og reparasjonsverftet Fiskerstrand Verft i Sula og skipsdesignselskapet Multi Martime i Førde, leverte en ferge og to fôrbåter i 2014.
Fôrbåtene til Egil Ulvang Rederi var en ny erfaring for verftet, og viste seg etterhvert å også bli en dyrere erfaring enn planlagt. Det er også hovedforklaringing på at resultatet før skatt ble svakere i 2014 enn i 2013 (se tabell).
Satser videre
Tross en dårligere start enn ventet er det ikke snakk om å gi opp fôrbåtmarkedet. Tvert i mot, erfaringen skal komme til nytte i nye oppdrag.
-Nå har vi lært, sier finansdirektør Geir Sandvik.
Verftet har i dag to ferger under bygging. Den første blir leverte neste uke, den andre i november.
Tidligere i år er det også inngått kontrakter om en ferge for levering i 2017 og to brønnbåter. Den første brønnbåten skal leveres i slutten av 2016, den andre tidlig i 2017.
Les også: Fergekontrakt til Fiskerstrand
Les mer: Brønnbåtar til Fiskerstrand
Siste artikler
Klimastrid kan gi mange vinnarar
Det ser ut til å bli tøffare for regjeringa å vinne stemmer på klimapolitikken. Det kan mange tene på.
Faller mellom alle stoler – ber fortvilt om hjelp
Sjøbua i Ålesund var blant de første som gikk overende av koronapandemien. Nå frykter de igjen for framtida, og roper varsko på vegne av nyetablerte.
Sikra nytt oppdrag og arbeid til fleire folk
Herøy-selskap bygger hamnebåt som skal stasjonerast i Longyearbyen. Solid ordrebok gir behov for fleire tilsette.
Høyr ny episode av Podium
Stig Remøy og Rolf Fiskerstrand gjestar studio - og sjølvsagt snakkar dei mellom anna om framtidas GIEK/Eksportkreditt.